Olimpiada pożarnicza - Celje 2022

OSP Drohiczyn Celje

Drużyna sportowo-pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Drohiczynie uczestniczyły 30 sierpnia 2021 roku w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Koninie, rozgrywanych według regulaminu Międzynarodowego Komitetu Technicznego Prewencji i Zwalczania Pożarów CTIF, będących jednocześnie eliminacjami do zawodów międzynarodowych. Był to trzeci start drużyn OSP i KDP Drohiczyn startujących w klasie A - wcześniej drużyny reprezentowały województwo podlaskie w 2012 roku na zawodach CTIF w Białej Podlaskiej i w 2016 roku w Polanicy-Zdroju. Start w Koninie był wyjątkowo udany dla obu drużyn - obie osiągnęły najlepsze wyniki osiągane do tej pory przez reprezentantów naszego regionu w eliminacjach krajowych: drużyna kobieca zajęła miejsce czwarte, poprawiając swój własny wynik z Polanicy-Zdroju, gdzie zajęła siódme miejsce (wcześniej drużyny kobiece z naszego województwa zajmowały, co najwyżej miejsce ósme); drużyna męska zajęła miejsce piąte, również poprawiając wcześniejszą ósmą pozycję z zawodów w Białej Podlaskiej (wcześniej na miejscu ósmym plasowały się drużyny z Rudki w 2004 roku i Kleszczel w 2008 roku).

Dla drużyny męskiej zajęcie piątego miejsca łączy się jednocześnie z zakwalifikowaniem do zawodów międzynarodowych. Będzie to pierwszy, historyczny start drużyny seniorskiej z naszego regionu w zawodach międzynarodowych. Wcześniej przywilej reprezentowania naszego kraju przypadł dwukrotnym zwyciężczyniom ogólnokrajowych młodzieżowych zawodów sportowo-pożarniczych - dziewczętom z MDP Milejczyce, które brały udział w Olimpiadzie w Ostrawie (Czechy) w 2009 roku i małej olimpiadzie w Kocevje (Słowenia) w 2011 roku. Jednakże żadna drużyna zarówno z terenu byłego województwa białostockiego jak i obecnego podlaskiego nie wywalczyła sobie dotychczas zaszczytu reprezentowania Polski w regulaminie tradycyjnym.

Olimpiada CTIF to wydarzenie rangi światowej, na które składają się XXIII Międzynarodowa Olimpiada Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i XVII Międzynarodowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. W tym roku odbędzie się w Celje w Słowenii, w dniach 17-24.07.2022. W Olimpiadzie udział wezmą udział zawodnicy reprezentujący związki pożarnicze krajów członkowskich CTIF z około 30 państw całego świata. Polskę i Związek OSP RP reprezentować będą m.in. drużyny kobiece i męskie Ochotniczych Straży Pożarnych, które w ubiegłym roku wygrały zawody krajowe oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze dziewcząt i chłopców w wieku 10‒16 lat.

Oficjalna strona olimpiady

 

 

Podsumowanie

W tegorocznej strażackiej rywalizacji uczestniczyło ponad 2,5 tys. sportowców z 20 krajów. Były to jedne z największych na świecie zawodów w sporcie pożarniczym. Drużyna OSP Drohiczyn w swojej kategorii zajęła 29. miejsce na 60 startujących ekip.

Skład drużyny OSP Drohiczyn: Marek Krasowski, Łukasz Kalinowski, Sebastian Mrozowski, Kamil Soroczyński, Przemysław Trochimiak, Bartłomiej Bujno, Kacper Zygmunt, Przemysław Poniatowski, Damian Słomczyński i Adam Leszczyński. Prezes OSP -Tomasz Trochimiak, Naczelnik Wiesław Tomczuk. Trenerem drużyny jest mł. bryg. Tadeusz Bujno, strażak KP PSP w Siemiatyczach i OSP Drohiczyn. Zbieżność nazwisk wśród strażaków nie jest przypadkowa, bo strażacka pasja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

 

 

Wspierają nas

Gmina Drohiczyn Marszałek Województwa Podlaskiego Powiat Siemiatycze