Izba pamięci

Pomysł powołania izby pamięci zrodził się po wizycie Papieża Jana Pawła II w Drohiczynie i po obchodach 100-lecia istnienia jednostki. Ówczesny prezes, druh Tadeusz Wołosiński, postanowił wyeksponować zdjęcia i pamiątki dotyczące tych wydarzeń. Wykonane zostały regały na ekspozycje. W powstałej izbie znalazło się oczywiście miejsce na stary sztandar OSP z 1969 roku, trofea z zawodów oraz niektóre ważne dokumenty. Z czasem w izbie pojawiły się gabloty na r&´żnego rodzaju drobiazgi związane z pożarnictwem. Izba służy głównie podczas wizyt gości oraz wycieczek w naszej OSP (ostatnio szczególne emocje budzi kolekcja modeli samochodów pożarniczych). Otwarta jest zawsze podczas wszystkich walnych zebrań i uroczystości w naszej jednostce.

Obecnie rola izby zaczyna być coraz bardziej zgodna z jej nazwą. Przechodzimy z okresu „zbieractwa” do okresu upamiętniania naszej historii. W izbie znajdują się wszystkie (spośród tych, które udało nam się zebrać) dyplomy – zarówno te z zawodów jak i te okolicznościowe. Na ścianach eksponujemy te najważniejsze, przełomowe, pozostałe składamy do segregatorów. Zebraliśmy różnego rodzaju listy i pisma okolicznościowe kierowane do OSP, ważne dokumenty. W oddzielnym segregatorze zebraliśmy informacje o członkach naszej OSP odznaczonych różnymi odznaczeniami. W dalszym ciągu zbieramy pamiątki z wizyty Papieża w Drohiczynie, szczególnie te związane z Jego spotkaniem ze strażakami. Mamy kilka pomysłów związanych z upamiętnieniem naszej historii, które być może już niedługo urzeczywistnimy.

Na razie (w ramach strażackiej „szajby”) zbieramy modele samochodów oraz naszywki pożarnicze z kraju i zagranicy. Jeśli ktoś chciałby się z nami podzielić – czekamy na kontakt.