Aktualności

Akcje - wyciąganie pojazdów z zasp

W dniach 30 i 31 stycznia nasza jednostka trzykrotnie interweniowała przy wyciąganiu z zasp róznych pojazdów. 30 stycznia w godzinach wieczornych na trasie Drohiczyn - Kłyzówka utknęła karetka pogotowia wezwana do chorego. Akcja omal nie zakończyła się zakopaniem naszego wozu gaśniczego - od czego jednak łopaty do śniegu i siła mięśni naszych druhów. 31 stycznia rano na trasie Drohiczyn - Sieniewice utknął autobus relacji Drohiczyn - Białystok. Nasz zastęp nie tylko pomógł wydostać się z zaspy autobusowi, ale asekurował pracę koparko-ładowarki pracującej na tej drodze, która co jakiś czas nie mogła sobie poradzić z ogromnymi zaspami i wymagała wyciągania z nich. Wieczorem zanotowaliśmy jeszcze jeden wyjazd na ten odcinek trasy - tym razem w śniegu zakopał się samochód osobowy. Okazuje się, że tego samego dnia również nasi koledzy z OSP Sieniewice interweniowali na tej samej trasie. Miejmy nadzieję, że więcej tej zimy takich zasp już nie będzie.

Fot. dh Krzysztof Moczulski

Akcja - zabezpieczenie lądowania LPR

24 stycznia około 16.30 przyjęliśmy informację o potrzebie zabezpieczenia lądowania i startu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lądowisku gminnym w Miłkowicach Maćkach. Wspólnie z kolegami z JRG Siemiatycze zabezpieczyliśmy w warunkach nocnych  lądowisko i pomogliśmy przy transporcie chorej z karetki do śmigłowca.

Statystyka zdarzeń - 2013r.

Rok zakończyliśmy łączną ilością 59 wyjazdów do akcji - 15 razy do pożarów, 41 do miejscowych zagrożeń i 3 razy do alarmów fałszywych.

Wśród pożarów aż 8 były to pożary budynków mieszkalnych (w tym pożary sadzy), 2 pożary kurników, i po jednym pożary: słomy na polu, suchej trawy, lasu, drewnianej szopy i samochodu. 13 pożarów były to pożary małe, jeden średni i jeden bardzo duży.

Największa grupa miejscowych zagrożeń to tradycyjnie pompowania wody - 14 razy, 10 razy wyjeżdżaliśmy do usuwania owadów błonkoskrzydłych, 4 razy do usuwania powalonych drzew i konarów, 3 razy do wypadków, 3 razy do ratowania zwierząt, 3 razy do wyciągania zagrzęźniętych pojazdów innych służb, 2 razy do zabezpieczenia lądowań śmigłowców LPR i 2 razy do innych zdarzeń. 4 zdarzenia były to zdarzenia małe, pozostałe 37 - lokalne.

8 Zdarzeń wymagało interwencji dwóch naszych pojazdów, likwidacja skutków pozostałych zdarzeń odbywała się siłami jednego zastępu lub wspólnie z innymi jednostkami OSP i PSP.

Akcja - przewrócone drzewo koło Wólki Zamkowej

Jeszcze nie podsumowaliśmy dobrze ubiegłego roku, a już nastąpiło "otwarcie" nowego. 8 stycznia tuż po 21-szej na drodze Wólka Zamkowa - Minczewo, około 50 m od skrzyżowania z drogą krajową, silny wiatr wywrócił drzewo, które całkowicie zatarasowało przejazd na tym odcinku drogi. Drzewo zostało pocięte i usunięte poza obręb jezdni.

Kalendarze OSP na 2014r. już w strażnicy!

Po raz pierwszy w historii naszej OSP mamy własne kalendarze naszej jednostki. Z różnych przyczyn wydrukowanie trochę nam się opóźniło, ale kalendarze już dotarły i są dostępne w strażnicy.

Zarząd OSP składa podziękowania sponsorom naszego wydawnictwa: panu Marianowi Pykało - właścicielowi FHU DROMAR, właścicielom Piekarni Podlaskiej w Drohiczynie Łukaszewicz i Stopczyński, panu Sławomirowi Jurczakowi, państwu Teresie i Wiesławowi Pietrzakom oraz panu Krzysztofowi Goworkowi  - właścicielowi firmy Z.P.H.U. CRISMET.

Projekt kalendarza opracował druh Marek Krasowski.

Nasze "działania" w drohiczyńskich kościołach

Nasz spzęt i umiejętności wykorzystujemy nie tylko w akcjach. Na prośbę księdza proboszcza drohiczyńskiej parafii rzymskokatolickiej w poniedziałek 16 grudnia druhowie z naszej OSP zawiesili dwa nowe sztandary nad prezbiterium w Katedrze. 18 grudnia pracowaliśmy przy zawieszeniu obrazu w zakrystii kościoła pofranciszkańskiego. Serdeczne podziękowania dla druhów: Tomasza Trochimiaka, Roberta Macieja Krakowiaka i Bartłomieja Bujno, którzy wzięli udział w obu "akcjach".

OSP Drohiczyn nie ma prawnego obowiązku umieszczania na stronie internetowej informacji o wszystkich podejmowanych przez OSP działaniach. Wybór umieszczanych treści zależy wyłącznie od administratorów strony.